regeneracjatonerow.waw.pl

Drukarki, komputery | Porady zakupowe

Co należy rozważyć przed wyborem drukarki 3D?

Przed zakupem drukarki 3D należy wiedzieć, do jakich konkretnie zastosowań będzie ona przeznaczona. Kluczowe jest, aby jasno określić, czego naprawdę potrzebujesz i wybrać ten model, który najlepiej pasuje nie tylko do Twoich potrzeb, ale także do Twojego budżetu. Należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Częstotliwość drukowania

Jeśli spodziewasz się częstego używania drukarki 3D to potrzebujesz mocnej i trwałej maszyny. Koszt może być wyższy, ale w dłuższej perspektywie będzie to lepsza inwestycja niż sprzęt, który zepsuje się niedługo po zakupie. Być może nie wiesz, jaka będzie Twoja częstotliwość druku, ponieważ nie znasz możliwości drukarek 3D. Tutaj zostało to wyjaśnione: https://www.bogacze.pl/drogi-i-luksusowy-gadzet-drukarka-3d-ile-kosztuje-i-na-co-pozwala

Wielkość druku

Większość domowych drukarek 3D nie drukuje obiektów większych niż 10 – 12 cali sześciennych. Wielkość nadruku wiąże się z jegj ceną, więc jest to aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na rynku jest kilka niedrogich drukarek 3D, które drukują mniejsze przedmioty o wymiarach od 5 do 7 cali. Im większy rozmiar, tym wyższy koszt.

Kompatybilne materiały

Należy zastanowić się jaki materiał jest kompatybilny z drukarką. Większość drukarek wykorzystuje materiał o nazwie PLA oraz inne polimery. Jeśli jednak myślisz o wykonaniu przedmiotów bardziej odpornych na wysokie temperatury, powinieneś sprawdzić, czy drukarka jest kompatybilna ze specjalnymi materiałami dostępnymi na rynku, takimi jak TPU czy ABS.

Jakość wykończenia

Jest sprzęt, który oferuje bardzo dobry poziom pod tym względem. Trzeba wziąć pod uwagę, że aby wydrukować obiekt w 3D, nakłada się warstwy na warstwy, te zaś są drukowane jedna po drugiej. Im cieńsze są te warstwy, tym lepsza jakość obiektu. Aby uzyskać optymalną jakość, sugeruje się poszukiwanie sprzętu oferującego grubość co najmniej 0,1 mm do 0,05 mm. Jeśli chcesz drukować złożone obiekty, ważne jest, aby urządzenie miało dwie lub więcej głowic drukujących.
Większość ekonomicznych i domowych modeli posiada tylko jedną głowice, te bardziej profesjonalne mają całkowicie niezależne głowice drukujące. Podobnie jak w przypadku wielkości druku, im wyższa jakość i im wyższa specyfikacja, tym wyższy koszt.

Koszt żarnika

W niektórych drukarkach stosuje się dość niedrogie generyczne części zamienne o znacznej trwałości. Inne jednak wymagają oryginalnych części zamiennych, czyli sprzedawanych tylko przez producenta, a to oczywiście zwiększa trudność ich znalezienia.

Usługi posprzedażowe

Przy zakupie należy preferować urządzenia z oficjalnym serwisem technicznym w danym kraju, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której drukarka nie nadaje się do użytku z powodu braku wsparcia i części zamiennych.