regeneracjatonerow.waw.pl

Drukarki, komputery | Porady zakupowe

Wykorzystanie Druku 3D w wielu dziedzinach

Współcześnie drukarki nie kojarzą się już tylko z papierem i atramentem; kopiowaniem i drukowaniem z komputera słów, i obrazków. Dzisiaj drukarka może wydrukować właściwie wszystko, jeśli tylko użytkownik wszystko dobrze odmierzy, poda odpowiednie wymiary, ma odpowiednie tworzywo, to może wydrukować niemalże wszystko. Zobacz co możesz wydrukować, gdzie ma swoje zastosowanie Druk 3D.

Szczególnie interesującym aspektem druku 3D jest możliwość zastosowania go w dobrach konsumpcyjnych. Któż by pomyślał, że drukarka 3D może drukować nawet jedzenie? Właśnie tak jest! Naukowcy mają nadzieję, że druk 3D będzie szczególnie pomocny podczas podróży międzygalaktycznych, a więc w kosmosie. Codziennie można sobie wydrukować różne artykuły domowego użytku ale to właśnie jedzenie ma być kluczowym elementem nad którym pracują naukowcy ulepszający drukarki 3D. Kosmonauta mógłby wydrukować sobie jedzenie, kiedy by tylko chciał, na statku kosmicznym. Wystarczyłoby zabrać na pokład wystarczającą ilość materiału do druku 3D.

Nieco mniej zaskakującym wykorzystaniem druku 3D jest jego zastosowanie w medycynie. Nie od dzisiaj mamy do czynienia z implantami, czy urządzeniami zastępującymi konkretną część ciała. Drukowanie przestrzenne, druk 3D umożliwia wydrukowanie ręki, czy nogi. Znowu wszystko zależy od proporcjonalnego wprowadzenia danych do odpowiedniego programu komputerowego, aby móc wydrukować sobie np. nogę. Co ciekawe naukowcom do tej pory udało się wydrukować nawet poszczególne kości, czy mięśnie – a więc bardzo małe i delikatne struktury ludzkiego ciała. Na razie testy dotyczyły tkanek myszy. To dobrze wróży transplantacji na przyszłość.

Druk 3D ma też swoje zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza samochodowym i lotniczym. To właśnie te dwie gałęzie przemysłu transportowego dużo czerpią z zastosowania drukowania przestrzennego. Nie od dzisiaj składa się małe modele samochodów czy samolotów. Jednakże to właśnie w XXI wieku stało się możliwe drukowanie poszczególnych, nawet większych części samolotu czy samochodu. Bardzo istotną częścią druku 3D jest to, że nie zostawia on żadnych odpadów. Byłoby to więc doskonałe i ekologiczne rozwiązanie, zastępujące fabryki. Dodatkowo firmy wprowadzające druk 3D do produkcji takich części przyspieszają proces powstania całości i upraszczają design całego przedsięwzięcia. Zarazem druk 3D pozwala na dowolne manipulowanie wizerunkiem pojazdów i ich poszczególnych części.