regeneracjatonerow.waw.pl

Drukarki, komputery | Porady zakupowe

Pierwsze produkcje komputerów przenośnych

W 1977 roku powstał pierwszy komputer przenośny – przypominał maszynę do pisania, miał mały wyświetlacz i klawisze. Został wyprodukowany w Japonii przez Sony. Urządzenie nosiło nazwę „Sony TPS-L2”, miało 16 KB pamięci (1 KB to 1024 bajty) i ważyło 3,5 kg. Cena tego komputera dla ludzi biznesu w tamtym czasie wynosiła nieco ponad 30 tysięcy dolarów.

Początku komputerów przenośnych

W 1981 roku Marcian E. (MARC) Hoefler wraz z Frankiem Mossem tworzy nowy rodzaj komputerów przenośnych – notebook, często nazywany „notebookiem”. Urządzenie posiadało ekran i klawiaturę zintegrowane w jednej obudowie. Jego waga wynosiła zaledwie 0,5 kg. Na początku lat 80. upowszechniły się mininotebooki o wadze 0,8 kg, co uczyniło je pierwszymi komputerami, które mogły być popularne wśród ludzi biznesu i klientów prywatnych.
Umowa między Sony i Intelem na produkcję komputerów przenośnych z mikroprocesorami Intela zaowocowała wypuszczeniem pierwszego „notebooka” – Compaqa Presario 700C w 1985 roku. W tym czasie nie ma wspólnych patentów na laptopy.

W 1990 roku Apple i IBM wypuszczają pierwszy laptop – PowerBook 100 (nazywany PowerBook Duo), miał 68 MB pamięci RAM, ważył 3 kg, używał baterii przez 30 minut (lub 8 godzin na specjalnym adapterze). PowerBook Duo nie posiada dysku twardego i został podłączony do dysku twardego komputera PC za pomocą przejściówki do portu USB lub SCSI komputera IBM-486.

Eksperymenty komputerowe

W latach 80. przeprowadzono pierwsze eksperymenty z prototypem komputera w bardzo cienkiej obudowie. Urządzenie można było przyczepić do nadgarstka i nosić na ramieniu. Jednak ze względu na ogromne gabaryty sprzętu nigdy nie wszedł do produkcji. Wciąż można zobaczyć ten komputer w filmie „Sieć” z Sandrą Bullock i Genem Hackmanem. Pierwszy laptop został wprowadzony na rynek przez IBM w 1985 roku. Pierwszy model ważył prawie 2kg, posiadał monochromatyczny wyświetlacz oraz urządzenie wejściowe, które praktycznie nie różniło się od dzisiejszego touchpada. Zamiast znajdować się w oddzielnej jednostce, jak dzisiaj, bateria została wbudowana w obudowę.

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez telefonów komórkowych i laptopów. Są powszechne praktycznie w każdym miejscu pracy iw domu. Przypomnijmy, że początki komputerów w sprzedaży dla klientów w Polsce miały miejsce w salonach elektronicznych w Warszawie. To właśnie sklepy w stolicy Polski dysponowały największą ilością komputerów na sprzedaż. Obecnie laptopy są wykorzystywane w praktycznie w każdej firmie. Biznes bez laptopa w dzisiejszych czasach praktycznie nie istnieje. A pozyskać taki sprzęt komputerowy dla firmy wcale nie jest trudno. O zaletach laptopa w firmie i pozyskania funduszy na kupno sprzętu komputerowego przeczytamy na www.artbiznes.pl.

W ostatnich latach obserwujemy ciągłą transformację urządzeń mobilnych, które stają się do siebie coraz bardziej podobne. Jednak pomimo tego, każde urządzenie komputerowe wciąż ma swoje własne cechy i charakterystyczny design. Stało się to czynnikiem decydującym o wyborze coraz większej liczby użytkowników, dlatego preferują oni laptopy lub telefony komórkowe zgodnie ze swoimi potrzebami, gustami i przyzwyczajeniami.