regeneracjatonerow.waw.pl

Drukarki, komputery | Porady zakupowe

Jaką kartę graficzną wybrać? GTX czy RTX?

Technologia nieustannie się rozwija, a na rynku komputerowym pojawiają się coraz to nowsze modele urządzeń. Tak samo jest z kartami graficznymi. Każdy użytkownik oczekuje od nich czegoś innego. Niektórzy chcą osiągnąć jak najlepszą wydajność, inni realistycznie odwzorowane oświetlenie i tekstury, a jeszcze inni chcą zwyczajnie zrelaksować się przy grze po ciężkiej pracy. Na szczęście dla każdego znajdzie się coś, co będzie idealnym wyborem.

Niezrównana wydajność kart RTX

Karty z serii NVIDIA GeForce RTX 3000 zostały przygotowane z myślą o graczach, którzy szukają jak najlepszej jakości rozgrywki. Karty te posiadają wsparcie śledzenia promieni (ang. ray tracing). To własnie dzięki tej niepozornej opcji stare tytuły nabierają nowego życia, a nowe gry oferują niezapomniane przeżycia. Ray tracing znacząco poprawia wizualną oprawę podnosząc jakość cieni i świateł do niewyobrażalnego poziomu, który łatwiej już jest porównać z rzeczywistymi widokami niż grafiką komputerową.
Oczywiście taka jakość grafiki wymaga najmocniejszego sprzętu, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Chociaż w przypadku NVIDII wykorzystującej technologię DLSS nie jest to już tak dużym problemem. Karty graficzne z rodziny GeForce RTX 3000 posiłkują się sztuczną inteligencją, która znacząco poprawia jakość oprawy graficznej bez nadmiernego obciążania komputera.
Karty RTX posiadają również technologię NVIDIA Reflex, którą szczególnie docenią gracze tytułów takich jak Fortnite, Apex of Legends czy Valorant. Funkcja ta poprawia czas reakcji pomiędzy kliknięciem myszy lub przycisku klawiatury, a działaniem postaci na ekranie. Standardowy czas reakcji na wykonanie polecenia przez postać wynosi 54 ms. Funkcja NVIDIA Reflex redukuje go do 14 ms. W grach, gdzie liczy się każda milisekunda, możliwość użycia tej technologii może przeważyć od zwycięstwie.

Relaksacyjne gry z GTX

Wielu jest również graczy, dla których FPSy nie mają większego znaczenia, a liczy się tylko przyjemność płynąca z gry i odpoczynek po długim dniu pracy. To właśnie dla nich przeznaczone są karty GeForce GTX. Te karty graficzne zupełnie starczą do mniej wymagających tytułów, takich jak League of Legends, Heroes of Might and Magic V czy nawet Wiedźmin 3 na niższych ustawieniach, a oprogramowanie GeForce Experiance pozwoli dobrać optymalne ustawienia gry, tak, aby zawsze działała płynnie i cieszyła oko gracza.