regeneracjatonerow.waw.pl

Drukarki, komputery | Porady zakupowe

Bezpieczeństwo w Internecie, grach – VPN

Gry online

Są to gry w, które jeśli chcemy zagrać to potrzebujemy do ich uruchomienia internetu. Są gry przeglądarkowe lub pc. Do gier online na pc internet jest wymagany, aby móc połączyć się z serwerem, który umożliwia nam prowadzenie rozgrywki. Tego typu gry przed ich uruchomieniem należy zainstalować na dysku, czego nie musimy robić w przypadku gier przeglądarek owych, ponieważ do ich uruchomienia potrzebna jest tylko przeglądarka internetowa. Pierwsze gry online powstały w 1980 roku i były to gry określane mianem MUD, czyli komputerowe gry fabularne grane przez internet. Bazowały one na prostych plikach tekstowych.

Gry MMO

Wraz z rozwojem internetu nastąpił też rozwój, a tym samym wzrost popularności gier MMO w, których rywalizują gracze z całego świata. Są to gry w, które zazwyczaj gra się przez przeglądarkę internetową, ale istnieją też wersje, które swobodnie możemy zainstalować na dysku.

Gry online – płatne czy też darmowe?

Istnieje wiele darmowych gier, które możemy pobrać jednak w porównaniu do tych za, które trzeba zapłacić nie są one tak dobre nie oznacza to jednak, że nie da się w nie zagrać. Istnieje jednak szansa, że utkniemy w danym momencie gry i będziemy zmuszeni go powtarzać kilka razy lub aby go pominąć dokonać tak zwanej mikropłatności. Mikropłatności obejmują też zakup rzeczy do naszego ekwipunku, dodatkowych ulepszeń, większej ilości np. budowniczych jak to ma miejsce np. w grze clash of clans. Tego typu zakup wykonywany jest najczęściej na niewielkie kwoty typu 10, 20 zł i najczęściej odbywa on się za pośrednictwem smsa premium lub kwota za zakupy doliczana jest do naszej faktury za abonament telefoniczny.

Gry multiplayer

Inaczej komputerowa gra wieloosobowa. Rodzaj bądź tryb gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tej samej grze komputerowej. Istnieje tutaj możliwość gry pojedynczej, współpracy lub rywalizacji.

VPN

Jest to wirtualna sieć prywatna, przez którą płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy nadawcą i odbiorcą za pośrednictwem sieci publicznej. Dane, które są przesyłane można zaszyfrować. Zapewni nam to lepszą jakość połączenia oraz większy poziom bezpieczeństwa. Rozwiązanie oparte na Vpn stosowane jest np. w sieciach korporacyjnych. W obecnych czasach jest to ułatwienie dla ludzi, którzy pracują zdalnie. Wirtualna sieć prywatna może być też wykorzystywana w momencie kiedy chcemy być anonimowi w sieci dzięki temu haker nie będzie miał łatwej drogi do tego, aby wykraść nam dane z komputera np. hasła do kont bankowych.

Jak działa szyfrowane połączenie VPN.

Gdy łączymy się z internetem za pomocą VPN to tak naprawdę łączymy się z serwerem swojego dostawcy. Dopiero z tego miejsca nasze polecenia przekierowywane są dalej. Gdy chcemy wczytać jakąś stronę internetową to komputer najpierw łączy się właśnie z tym serwerem, po czym wysyła informacje o połączeniu dalej. Każdy, kto ma dostęp do serwera może odczytać to, jakie informacje odbierane są z serwera oraz wysyłane do niego przez nasz komputer, czy urządzenie, z którego aktualnie korzystamy. Dzięki temu firmy mogą handlować naszymi danymi lub zbierać dane analityczne do ulepszenia strony internetowej, danego oprogramowania itp. Niestety obecnie nie musimy widnieć na Facebooku czy mieć konto na poczcie. Wystarczy raz połączyć się z jakąkolwiek siecią i przestajemy być nagle anonimowi. Gdy posiadamy VPN sprawia to, że nasza komunikacja pomiędzy sprzętem, a serwerem jest w 90% niewidoczna.

Kilka powodów, dla których warto korzystać z VPN.

Bezpieczna aktywność w sieci – w tym przypadku bezpieczeństwo zapewnia nam szyfrowany tunel, który chroni nasze dane. Oznacza to, że gdy posiadamy VPN możliwość kradzieży przez hakerów naszych danych, czy monitorowania naszej aktywności spada praktycznie do zera. Na bezpieczeństwo powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie w przypadku gdy:

– korzystamy z publicznej sieci WiFi.
– pracujemy, aby ważne dokumenty, dane nie trafiły w niepowołane ręce.

Prywatność w internecie – wiąże się to ze zmianą naszego adresu IP, ponieważ serwer rozpoznając nasz adres IP monitoruje naszą aktywność w sieci. Jednak gdy zmienimy adres IP żaden dostawca oraz haker nie dowie się, że to właśnie my korzystamy z danej witryny.

Zatem czym charakteryzuje się najlepszy VPN oraz, który z nich jest najlepszy?

Brak limitów na swoje usługi – dostawca VPN nie ogranicza swoich usług gwarantując ochronę w każdym momencie kiedy korzystamy z sieci.

Duża liczba serwerów z całego świata – im jest ich więcej, tym lepiej dla nas, ponieważ w ten sposób znajdziemy odpowiedni serwer dla nas, który będzie działał szybko i sprawnie.

Szybkie działanie – jedną z wad korzystania z VPN jest spowolnienie naszego łącza, jednak gdy wybierzemy region, z którego korzysta obecnie mała ilość użytkowników spowolnienie może być niezauważalne lub może być ono nawet szybsze.

Właśnie w ten sposób możemy się zabezpieczyć podczas grania w gry multiplayer, ponieważ podczas trwania rozgrywki możemy trafić na kogoś ze złymi zamiarami np. ktoś będzie uczestniczył z nami w rozgrywce, a osoba siedząca obok nas będzie grzebać nam w plikach na danym urządzeniu lub wykradnie nasze dane. Grając w gry multiplayer najlepiej jest grać z określoną liczbą użytkowników za pomocą połączenia bluetooth. Jednak nie zawsze jest to możliwe i gdy będziemy zmuszeni już na prowadzenie rozgrywki za pomocą łącza internetowego pomocne morze stać się dla nas narzędzie VPN.