content top

Regeneracja tonerów – kilka dobrych rad

Jeżeli jesteś zdecydowany na regenerację tonera warto zdawać sobie sprawę z możliwości jakie daje ten proces, ale też z sytuacji, które wykluczają takie rozwiązanie. Zasadniczo uznaje się iż tonery niektórych firm nadają się do regeneracji, a innych nie. Dobrą opinią cieszą się między innymi tonery Epson, Samsung, HP czy Canon. Są oczywiście modele które regenerować można nawet kilkanaście razy, są także takie przy których piąta regeneracja będzie ostatnią.

Zasadniczo im lepszej jakości elementy składają się na budowę kartridża tym dłuższa jego żywotność. Zdecydowani na regeneracje powinni dokonywać wyboru urządzeń drukujących biorąc to pod uwagę.

Nie bez znaczenia pozostaje sposób użytkowania drukarki i pewne zasady do których trzeba się zastosować. Jeżeli toner ma być poddany regeneracji trzeba się na to zdecydować przed ostatecznym zużyciem się tuszu. Jeżeli toner pracował będzie do swojej ostatniej strony jest ryzyko, że ostatek tuszu zaschnie blokując głowicę i uniemożliwiając jej wyczyszczenie.

Toner należy oddać do regeneracji możliwie szybko. Zwlekanie może spowodować analogiczne skutki jak wydrukowanie praktycznie całego tuszu. Regenerować można tonery czarne i kolorowe, w przypadku kolorowego tuszu jest to trudniejsze, bo często dochodzi do przepalenia głowicy w urządzeniu.

Nie wszystkie tonery da się jednak regenerować. Czasem części użytkowe będą tak zużyte, że regeneracja tonera nie będzie miała sensu bez wymiany pewnych elementów, ta zaś będzie na tyle droga, że regeneracja straci swoją podstawową zaletę czyli niską cenę. Większość renomowanych producentów tonerów gwarantuje taką jakość tych elementów, że przy odpowiednim użytkowaniu toner można nawet kilkanaście razy regenerować. Najdłuższą żywotnością w tym zakresie charakteryzują się produkty Hewlett Packard, chociaż konkretne modele różnią się od siebie w tym zakresie. Z tyłu nie pozostają także firmy takie jak Epson czy Samsung.