content top

Regeneracja tonera drukarki laserowej

Drukarka laserowa pozwalająca na szybszy i jakościowo lepszy wydruk ma bardziej skomplikowany w budowie toner. To oznacza, że również proces jego regeneracji będzie bardziej złożony w porównaniu do kartridży przeznaczonych do drukarek atramentowych.

Tonery niektórych firm są zdecydowanie trudniejsze w regeneracji – tak będzie z tonerami HP, Samsung czy Epson. To nie oznacza, że regeneracja nie jest możliwa lub nieopłacalna! Jest to tylko wskazówka, że regenerację trzeba zlecić specjaliście.

Etap rozebrania tonera na części pierwsze będzie miał zasadnicze znaczenie podczas całego przebiegu napełniania. Rozebranie kasety pozwala na dokładne oczyszczenie elementów konstrukcyjnych, dotyczy to zwłaszcza „śmietnika” w którym podczas pracy drukarki odkładają się fragmenty barwnika/tonera. Przeoczenie tego etapu lub niedokładne wyczyszczenie zbiornika będzie rzutować na jakość późniejszych wydruków, gdyż miejsce to ma ograniczoną pojemność, a po jego zapełnieniu resztki lądować będą na drukowanej stronie dokumentu.

[tu fotka brudzenie]

Oczyszczenie to dopiero pierwszy element regeneracji. Czyste elementy są dokładnie oglądane i sprawdzane. Wszystkie mechaniczne części kasety muszą zostać sprawdzone pod względem uszkodzeń wywołanych pracą urządzenia. Będą to zarówno uszkodzenia mechaniczne jak i zużycie materiału. Wałek magnetyczny i światłoczuły, wszystkie zawleczki, uszczelki i sprężynki muszą być sprawdzone. Elementy zużyte zostają wymienione na nowe. Podczas regeneracji często dochodzi do wymiany wałka światłoczułego oraz listwy czyszczącej. Maksymalna wytrzymałość tych elementów jest określana na 5-6 tysięcy stron, więc przy zużyciu kartridża dobrej jakości może to być maksimum możliwości tych elementów. Limit do 6 tysięcy stron określany jest dla wydruku zapełniającego około 5% strony, więc w zależności od rodzaju pracy drukarki może on przebiegać inaczej.

Ponieważ tonery HP, Epson i Samsung zaliczane są do tych o najlepszej jakości do wymiany elementów dochodzi zazwyczaj co dwie regeneracje, a urządzenie można regenerować nawet kilkanaście razy.

Dokładny przegląd zużytego kartridża drukarki to podstawa przebiegu regeneracji. To odróżnia cały proces od zwykłego napełnienia tonera. Uzupełnienie oczyszczonego tonera to już tylko formalność. Po dokonaniu próbnych wydruków otrzymuje się w pełni sprawny element pozwalający na dalszą pracę urządzenia na najwyższych obrotach.