content top

Regeneracja, a napełnianie tonera

Proces regeneracji mimo, iż nie jest skomplikowany nie może być robiony samodzielnie w domu, ale przez wyspecjalizowane punkty usługowe. Potrzebne jest nie tylko odpowiednie oprzyrządowanie pozwalające na sprawdzenie stanu tonera, ale również doświadczenie w przeprowadzaniu takiego procesu. Wiedza o tym jakie materiały eksploatacyjne można wykorzystać w konkretnych modelach tonerów również ma duże znaczenie.

Należy lepiej poznać temat: należy rozróżnić dwa odmienne pojęcia jakimi jest napełnianie i regeneracja. ​

We własnym domu można pokusić się jedynie o napełnienie tonera. Biorąc pod uwagę koszt takiej operacji będzie to rozwiązanie jeszcze tańsze od regeneracji, koszt całkowity biorąc pod uwagę eksploatację tak napełnionego tonera będzie jednak wyższy. Warto wziąć pod uwagę to, iż napełnienie tonera w sposób nieprawidłowy nie tylko może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tonera, ale i samej drukarki…

Jeżeli więc ktoś nie wie jak się za to zabrać to nie powinien decydować się na takie przedsięwzięciu. Wydatki związane z nieudanym napełnianiem mogą znacznie przewyższyć koszty nowego tonera nie mówiąc już o kosztach naprawy samej drukarki.

Regeneracja to nie tylko napełnienie. Oddany do profesjonalnego punktu (takiego jak na przykład nasz) toner zostanie rozłożony na części, oczyszczony, następnie złożony na nowo i napełniony specjalistycznym barwnikiem / proszkiem = tonerem. Cała odpowiedzialność za dokonane czynności przechodzi na punkt usługowy, który podejmuje się takich czynności i zazwyczaj daje gwarancję na wykonane usługi.

Możliwość regeneracji jest sporym udogodnieniem, przede wszystkim cenowym dla użytkowników drukarek. Wielokrotna regeneracja możliwa jest przy produktach najlepszej jakości, między innymi HP, Samsung czy Epson. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie tonery / kartdidże dadzą się regenerować. Podczas procesu regeneracji sprawdzany jest stan poszczególnych części urządzenia, po stwierdzeniu zużycia głowicy drukującej, która stanowi podstawę funkcjonalną kartridża i jest jego najdroższym elementem konieczne jest zrezygnowanie z procesu napełniania. Jest to zwyczajnie bezcelowe, bo jej wymiana jest nieopłacalna i trzeba zdecydować się na zakup nowego urządzenia.