content top

Proces regeneracji tonera

Regenerowanie tonera jest procesem dość złożonym i wymagającym posiadania odpowiedniego sprzętu oraz zaplecza / serwisu (nie każdy lubi latający w powietrzu czarny pył). Przedsięwzięcie powinno zostać zlecone profesjonalnemu usługodawcy świadczącemu tego rodzaju usługi.

Całość rozpoczyna się od rozebrania zużytego już tonera by usunąć z niego resztki proszku drukującego. Tak oczyszczone elementy są dokładnie sprawdzane, w sytuacji gdy jakaś część uległa zniszczeniu w czasie eksploatacji dokonuje się jej wymiany. Po tym elementy ruchome pokrywa się materiałem ułatwiającym ich poruszanie i składa urządzenie na nowo, a toner zostaje wypełniony oryginalnym i wysokiej jakości „proszkiem” – czyli faktycznym tonerem.

Wielu użytkowników ma jednak opory przed korzystaniem z tego rodzaju udogodnień, nie dla wszystkich sporo niższa cena jest wystarczającym czynnikiem, który zdecyduje o tym by kupić kartridż regenerowany. Wielu producentów drukarek również odradza tego rodzaju techniki. O ile działanie producentów, którzy osiągają spore zyski na oryginalnych, nowych tonerach można zrozumieć to już odporność użytkowników na rzeczowe argumenty w wielu przypadkach jest niezrozumiała.

Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego na czym regeneracja polega. Dla większości jest to jakaś niezrozumiała magia…, która polega jedynie na dosypaniu proszku. Wielu uważa również, że regenerowany toner może zaszkodzić drukarce (krótko mówiąc: jest to bzdura).

Regeneracja pełna tonera opiera się na wymianie zużytych elementów tonera na nowe. To urządzenie składa się z dziesiątek drobnych części kompatybilnych ze sobą. Zużycie technologiczne wymaga wymiany poszczególnych elementów, które po tym zabiegu  zapewniają dalszą żywotność urządzenia.

Technologia drukowania metodą laserową przewiduje konieczność odkładania części proszku barwiącego jakim wypełniony jest toner w odseparowanej części. Ten element ma ograniczoną pojemność dlatego regeneracja musi przede wszystkim zadbać o to, by ta cześć tonera była dokładnie oczyszczona. Niedopatrzenie takie mogłoby spowodować w najgorszym przypadku uszkodzenie nie tylko tonera ale i całej drukarki. To dlatego nie można mylić regeneracji ze zwykłym napełnieniem proszkiem. Skuteczna regeneracja to proces podczas którego toner staje się na nowo w pełnie gotowym do wielokrotnego użycia urządzeniem.