content top

Ile kosztuje toner: oryginalny, zamiennik czy regeneracja?

Tendencja na rynku produkcji urządzeń biurowych jest taka, że najlepsi producenci wypuszczają kolejne modele stosunkowo tanich drukarek, na które każdy może sobie pozwolić. Nie inaczej robi HP, Epson czy Samsung. Cały szkopuł pojawia się wtedy gdy kończy się pierwszy toner i okazuje się, że zakup kolejnego jest dość sporym wydatkiem, czasem nawet porównywalnym z kosztem taniej drukarki…

Niezorientowani często dają się w ten sposób nabrać, nie sprawdzając przed zakupem danego modelu kosztów eksploatacji urządzenia. O ile pieniądze wydane na zakup samej drukarki są wydatkiem jednorazowym w przeciągu kilku, a nawet kilkunastu lat, to już kolejne tonery trzeba kupować systematycznie, w zależności o ilości drukowanych stron.

Hewlett Packard (HP) to zdecydowanie jedna z bardziej renomowanych firm zajmujących się produkcją drukarek i materiałów wymiennych do nich. Na polskim rynku najczęściej spotykamy się z produktami właśnie tej firmy. Za jakością i renomą idzie oczywiście cena. Wielu użytkowników po wyczerpaniu tonera zastanawia się czy w takim urządzeniu opłaca się kupić toner oryginalny, czy może zastosować zamiennik.

Przykładowo dla popularnych modeli HP 1010, 1020, 1022 (Q2612A):

  • cena oryginalnego tonera waha się w granicach 250 zł,
  • cena zamiennika to około 90 zł,
  • cena regeneracji to około 50 zł.

Wielu producentów przestrzega przed takim rozwiązaniem strasząc niekorzystnymi skutkami stosowania zamienników oferowanych przez tańszych konkurentów. Nieco inaczej jest w przypadku regeneracji tonera.

Teoretycznie jest to to samo urządzenie, które zostało oczyszczone z pozostałości pierwotnego załadowania materiałem drukującym i zatankowane na nowo. Profesjonalna regeneracja to przygotowanie do dalszej pracy zużytego wcześniej urządzenia. Pusty toner zostaje dokładnie oczyszczony, następuje udrożnienie dysz głowicy drukującej, często dochodzi też do wymiany części które zużyły się podczas dotychczasowej pracy, po czym ponownie napełnia się komory tonera. Do każdego modelu dobierany jest odpowiedni proszek barwiący zgodny w wymaganiami firmy wypuszczającej konkretny toner. Dzięki temu klient zyskuje tańszy odpowiednik i umieszczając ten sam toner w drukarce może na nowo korzystać z urządzenia. W praktyce zamiast płacić za całe urządzenie płaci jedynie za jego przegląd i wypełnienie nowym barwnikiem.